1190e – elektryczne, bezemisyjne i niezmiennie innowacyjne

Przerobiona maszyna Weidemann Hoftrac 1190e z akumulatorem litowo-jonowym.

Ten, kto chce uniknąć spalin CO2, hałasu i cząstek sadzy w budynkach i podczas pracy, może dzięki w pełni elektrycznej maszynie 1190e firmy Weidemann od razu rozpocząć pracę całkowicie bez emisji spalin i ze znacznie zredukowanym hałasem (zero emission). W branży gospodarstw rolnych i konnych w równym stopniu chroni to kierowcę jak również cenne pogłowie zwierząt. W obszarze komunalnym wynikają z tego szczególne aspekty zastosowania maszyn na cmentarzach, na budowie lub w strefach ekologicznych wewnątrz miast. Również w obszarze hotelarstwa, działalności gospodarczej i przemysłu praca bez emisji spalin i przy zredukowanej emisji hałasu odgrywa coraz ważniejszą rolę.

Kompaktowa, napędzana w pełni elektrycznie ładowarka kołowa ma już w firmie Weidemann swoją tradycję: od 2015 r. maszyna 1160 Hoftrac jest z sukcesem produkowana seryjnie. Z biegiem lat wielu klientów świadomie decydowało się na powyższe korzyści i definitywnie nie chcieli rezygnować w swojej zawodowej codzienności z maszyn napędzanych elektrycznie. Teraz firma Weidemann wraz z modelem 1190e wprowadza na rynek kompletną przebudowę modelu z akumulatorem litowo-jonowym. Dopasowując maszynę do różnych celów zastosowania, do modelu 1190e oferowany jest pasujący wybór różnych stanowisk operatora: Stały bezpieczny dach operatora, składany bezpieczny dach operatora eps (Easy Protection System), który jest przeznaczony do niskich przestrzeni. Ponadto dzięki nowej, specjalnie opracowanej kabinie ładowarka może być stosowana niezależnie od pogody.

Nowy model 1190e oferuje klientom wiele nowych funkcji i opcji do indywidualnego wyposażenia oraz pracę dostosowaną do zapotrzebowania – poniżej przedstawiono zestawienie najważniejszych cech:

 • Do wyboru dostępne są łącznie trzy nie wymagające konserwacji ładowarki litowo-jonowe: standardowa wersja to 14,1 kWh, opcjonalnie dostępne są wersje 18,7 kWh lub 23,4 kWh. Dodatkowo w standardzie zamontowana jest ładowarka pokładowa 3 kW. Opcjonalnie można wybrać drugą ładowarkę pokładową 3 kW, aby zwiększyć moc ładowania do 6 kW, co jest przydatne przede wszystkim przy średnich i dużych akumulatorach, by osiągnąć krótki czas ładowania.
 • Wbudowany system zarządzania akumulatorem (BMS) ze znacznie zwiększonymi prądami ładowania, wstępnym podgrzaniem do temperatury roboczej, krótkotrwałym udostępnianiem szczytów mocy oraz permanentnym monitorowaniem temperatury akumulatora – to zwiększa wydajność akumulatora i kategorycznie wyklucza głębokie rozładowanie.
 • Proces ładowania odbywa się poprzez łatwo dostępną, centralną klapę ładowania po prawej stronie maszyny. Z tyłu znajduje się gniazdo, przełącznik aktywujący i wskaźnik stanu naładowania. W celu zwiększenia bezpieczeństwa kabel ładowania jest wyposażony w skrzynkę kontrolną. Niezawodnie zapobiega to przeciążeniu infrastruktury ładowania.
 • Kabel ładujący (typ z dwoma wtyczkami po stronie maszyny) można łączyć z wieloma różnymi wtyczkami: 230 V Schuko, 400 V wysokiego napięcia lub typ z 2 wtyczkami z skrzynką Wallbox (plus dwie kolejne wtyczki adaptera). Podsumowując nowy, elastyczny system ładowania oferuje wydajny i bezpieczny proces ładowania i jest dobrze kompatybilny z różnymi infrastrukturami na miejscu.
 • W maszynie zastosowano dwa oddzielne silniki elektryczne: jeden do układu jezdnego (6,5 kW) i drugi do napędu hydrauliki roboczej (8,5 kW). Dzięki temu zmniejszono zużycie energii, ponieważ moc pobierana jest tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna. Poza tym silnik elektryczny dla układu jezdnego umożliwia maszynie dynamiczną i silną jazdę.
 • Szczególnie bezpieczny, elektryczny hamulec postojowy oferuje zarówno funkcję Auto-Hold, jak również Hill-Hold. Hamulec jest zwalniany automatycznie, gdy maszyna jest nieruchoma, kierunek jazdy jest ustawiony na neutralny lub kierowca opuszcza siedzenie. Hamulec postojowy jest również automatycznie zwalniany po uruchomieniu maszyny pedałem gazu. Oczywiście hamulec można włączyć lub wyłączyć również ręcznie przełącznikiem. Oprócz tego dzięki układowi hamulcowemu poprzez tak zwaną rekuperację odzyskiwana jest energia, co dodatkowo wydłuża czas pracy.
 • Bezstopniowa regulacja ilości oleju 3. obwodu sterowania umożliwia zastosowanie osprzętu dodatkowego, który jest eksploatowany za pomocą hydraulicznej funkcji ciągłej. W ten sposób można indywidualnie dostosować ilość oleju do danego osprzętu dodatkowego. Umożliwia to operatorowi komfortową i wydajną pracę z maszyną i osprzętem dodatkowym.
 • Jeśli wymagane jest elastyczne zastosowanie w wielu miejscach, maszynę 1190e można bez problemu transportować na przyczepie 3,5 t.

Z nową maszyną 1190e firma Weidemann oferuje również wersję kabiny – idealną do zastosowania przez cały rok. Kabina umożliwia bezpieczną i komfortową pracę i oferuje wiele nowych funkcji:

 • Mimo kompaktowej konstrukcji kabina zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla operatora i umożliwia łatwe wejście lub wyjście za pomocą antypoślizgowych stopni.
 • Bardzo dobra widoczność w maszynie bazuje na dużych szybach, dużym wycięciu w dachu oraz skróconemu i skośnemu tyłowi maszyny.
 • Przemyślana koncepcja ogrzewania do wszystkich wymagań: Elektrycznie ogrzewana szyba przednia i tylna dla optymalnej widoczności w każdej pogodzie, ogrzewanie standardowe, ogrzewanie typu komfort z jeszcze większą mocą oraz ogrzewanie panelu dachowego dla przyjemnie promieniującego ciepła z góry.
 • Dobra wentylacja również bez klimatyzacji: Drzwi z prawej i lewej strony można zablokować w celu wentylacji szczelinowej, drzwi z prawej i lewej strony można ustawić pod kątem 180°. Można również wyjąć tylną szybę.
 • Nowe wnętrze z kolorystyczną koncepcją obsługi, wielofunkcyjnym joystickiem i ergonomicznie rozmieszczony wyświetlacz umożliwiają bezpieczną i wygodną pracę.
 • Pozostałe cechy komfortu uzupełniają kabinę: Radio DAB+, prawy podłokietnik z regulacją wysokości, regulowana kolumna kierownicy, komfortowy fotel operatora (z ogrzewaniem siedzenia/zawieszenie pneumatyczne) i różne schowki.

Nowa maszyna 1190e została wyróżniona za swoje innowacyjne szczegóły nagrodą za innowacyjność Equitana oraz nagrodą Sommet d`Or we Francji.